Templates by BIGtheme NET

Ahmet Demir’in kaleminden Başkan Yavuz

Bravo Yavuz Başkan

Antalya için olduğu kadar Türkiye tarımı için de çok önemli konuma sahip olan Antbirlikte son günlerde şaşırtıcı gelişmelere şahit oluyoruz.
Battı dediler, kapandı dediler.
Olmadı; her türlü yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları ortaya atıldı.
Oysa son günlerde gerek medyada yer alan haberleri takip ederken gerekse kaynaklarımızdan edindiğimiz izlenimlerle büyük bir şaşkınlıkla gelişmeleri izliyoruz.
Bu gelişmeleri heyecanla takip ederken bir yanda da Antalyalı olarak Antbirlikle ilgili olumlu, heyecan verici ve çiftçilerimiz için sevindirici içerikler taşıyan haberler ile geleceğe umut veren hizmetleri duymayı özlediğimi fark ettim.
İştigal konusu sadece pamuk olan ve ortaklarını teker teker kaybederek küçülen Antbirlik’in nihayet atağa kalktığını görüyorum.
Yaklaşık bir yıldır birliğin başına bakanlığın atadığı kayyum Mustafa Yavuz’u ve Antbirlik’i takip ediyordum. Mustafa başkan, resmen uçurumun kıyısından teslim aldığı Antbirlik’i bir yılda çok ileriye götürdü.
İlk olarak narenciye alımına yöneldi.
Yetmedi buğday alımına geçti.
Oda yetmedi hayvansal yem olarak slaj alımı-satımına başladı.
Gerekli tesisleri, ekibi kurdu.
Kısa sürede bu hizmetleri yaparken birliğin piyasalara olan itibarını ve güvenini de toparladı. Bunları yapmak gerçekten zor ve meşakkatli.
Ancak genç ve dinamik başkan sanırım gençliğinin verdiği enerjiyi tamamen birliğe harcıyor. Buda övgüyü hak ediyor.
Beni en çok sevindiren ve umutlandıran gelişme ise geçtiğimiz Salı günü yapılan Antbirlik Genel Kurulunda yaşandı.
Antbirlik basın sorumlusu kardeşim Recep Aktepe ile genel kurulla ilgili ayrıntıları konuşurken 65 yıllık kurumun tarihinde bir ilkin gerçekleştiğini öğrendim.
İlk kez birliğin yönetim kuruluna bir kadın üye seçiliyor. İnanın ilk duyduğumda inanamadım. Kayıtların araştırılmasını rica ettim.
Sonuç değişmedi.
İlk kez bir kadın böylesine önemli bir kurumun yönetimdeydi. Üstelik bu kişi ziraat mühendisi ve 26 yaşında bir bayan çiftçi idi.
Toprağın esas emekçileri olan kadınlarımızı tarımın her alanında üreteci, işçi, olarak görürüz. Fakat belediyeler, sivil toplum örgütleri ve odalar bu kadınları yönetimlere getirmek yerine sadece küçük ödüller vererek şovunu yapıyor.
Bu yüzden 26 yaşında bir kadını, kadın çiftçilerin, kadın emekçilerin sesi olması için 4 kişinin yer aldığı birlik yönetim kuruluna koyma cesaretini gösteren Mustafa Yavuz’u takdir ediyor ve bu cesaretinden dolayı da kutluyorum. Umarım bu örnek davranış diğer alanlarda gerekli etkiyi gösterir.
DİP NOT : Antbirlik ve Mustafa Yavuz’u yakından takip edin şaşıracaksınız…!