Templates by BIGtheme NET

Usta gazeteci Ergin Çevik Antbirlik’in yükselişini yazdı

Nereden nereye ANTBİRLİK gerçeği

Kısa adı ANTBİRLİK olan Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Birliği’nde yaşanan gelişmeler hepimizin bilgi darağacında mevcut.

Bilindiği gibi bir süre önce yönetim değişikliği ardından, müfettiş incelemesinde hesaplarda milyonlarca lira yolsuzluk yapıldığı ortaya çıkmış, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi Şakir Engin Yüksel ve müfettiş Bülent Yıldız’ın aylar süren incelemesinin sonrası, 265 sayfalık rapor yazmış, raporun ardından ANTBİRLİK Başkanı Abdullah Balaban görevinden alınmış ve hazırlanan rapor adli makamlara ulaştırılmıştı.

Bakanlık tarafından atanan kayyumla yönetilen Antbirlik yaklaşık olarak bir ay öncesi, genel kurulunu gerçekleştirdi. Serik Odası Başkanı Mustafa Yavuz Birlik Başkanı olarak seçildi. Sayın Yavuzla geçen hafta sohbet etme fırsatı yakaladım. Haliyle Antbirliğin kötü kaderinin nasıl değişebileceğini ve hedeflerini sorduk.

Yavuz öncelikle, Antbirlik gibi köklü bir kurumun, böyle talihsiz ve kötü yönetimlerle anılmasının kendilerini üzdüğüne değindi.
Bir yıldır Bakanlık tarafından Kayyum olarak atandığının altını çizerek, bu süre zarfında ilk olarak ekonomik tedbirler alarak birliğin gelir-gider tablosunu eşitlediklerini, kurumun bankalara ve piyasaya olan borçlarını iyileştirerek ödeme takvimi ortaya çıkardıklarını, sonra üreticiden alınan kütlü pamuğu yüksek fiyatla satarak Antbirlik ’in ilk kez kara geçtiğini ifade etti. Kazançlarla borçların kapatıldığına dikkat çekti ve birçok yeni projeleri hayata geçirdiklerini ve halada geçirmeye devam ettiklerine vurgu yaptı.

Buda demek oluyor ki, yönetim anlayışı, kurum menfaatlerini ön planda tutan bir anlayış olması halinde, bir yıllık kısa sürede de çok şeylerin değişebileceğini gösteriyor. Umarız bu mantalite hiç değişmez, Bu azimle Antbirlik eski o şahşalı günlerine döner, Kazanan Antbirlik olur.

İşte Yavuzla gerçekleşen sohbette ortaya çıkan icraatlarından bazıları:
Birliğin ortaklarının sağlıklarını güvence altına alarak, Antbirlik Sigorta ile tüm ortakları bedelsiz olarak ‘Ferdi Kaza Sigortası” yaptırdı.

Önce bölgedeki üreticilerden, bahçede kalma riski taşıyan narenciyeleri alarak, böylelikle üretici bir nebze de olsa emeğinin karşılığını almış oldu.

Buğday alımı yaptı. Birliğin Buğday alım hizmeti, piyasaları hareketlendirdi. Tüccarlar buğday fiyatlarını yüksek tutmak zorunda kaldı. Çiftçi Antbirliğin fiyat politikasıyla buğdayın kilosunu 10 ile 20 kuruş yüksek satarak, emeğinin hakkını almış oldu.

Son yıllarda artan hayvancılık nedeniyle, hayvansal yem slaj alım-satımına yöneldi. 20 bin ton slaj alımı yaparak başta Serik, Manavgat, Aksu, Karaöz, Döşemealtı, Bucak-Burdur gibi bölgelerdeki kooperatiflerle iş birliği yaparak piyasaya girdi. Fiyatlar çiftçiye göre daha elverişli olması nedeniyle büyük talep yaşandı.

Küspe üretim kapasitesi artırıldı.
Antbirlik son olarak ortaklarına ve ortak dışı çiftçiye yönelik hizmeti ise nar üreticilerine oldu. Birlik ihracat için satılmayan 2’nci veya 3’ncü kalite olarak ayrıştırılan ‘çatlak veya diğer etkenlerden dolayı’ elde kalan Nar alımına yöneldi. Üreticinin elinde kalan bu ürünleri sıkmalık alarak çiftçinin imdadına yetişti.

Antbirlik ayrıca ZETİNYAĞI piyasasına girme kararı aldı. Zeytinyağı tesislerini güçlendirdi. Şişeleme tesisi ilave ederek Antbirlik markasıyla raflara çıkmak için ilk adımı attı. Hedef kısa sürede bu alanda Marmara Birlik gibi bölgeye hükmetmek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın destekleri ve Başkan Mustafa Yavuz teşvikleriyle 2017 yılında bir yıl önceki yıla göre, 15 bin dönüm arazide fazla pamuk ekimi yapıldı. 2016 da 45 bin dönüm ekili pamuk varken, 2017 yılında pamuk ekili arazi 60 bin dönüme çıktı.

Mustafa Yavuz, 8 Eylül 2017 tarihinde yapılan genel kurulda kadın çiftçilerin temsilcisi ve sesi olması için 4 kişilik yönetimine 26 yaşında genç bir kadın çiftçi Hatice Hacıveziroğulları’nı alma cesareti gösterdi. Antbirliğin 65 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın üreticinin yönetime girmesi, her kesimden büyük destek gördü.

Başkanın hedefi: Antalya ve Aksu için önemli bir konuma sahip olan Antbirliği güçlü bir birlik haline getirmek. Şehrin markası haline getirmek. Üretim ve iştigal kapasitelerini arttırmak. Daha fazla işçi istihdamı oluşturmak. Ortak sayısını 23 binlere çıkarmak.